czwartek, 10 lipca 2014

Najlepsze na nudę? Puzzle!

Jak poprawić sprawność małych paluszków? Jak nauczyć myślenia i rozwinąć wyobraźnię dziecka? Najlepiej poprzez zabawę. Zainwestujcie więc w puzzle i ruszcie ze swoimi dziećmi w krainę kolorowych, wycinanych kartoników.

Ostatnio nie mogliśmy narzekać na brak słońca – upały „zaatakowały” całą Polskę. Urlopowiczów zapewne to cieszy, ale przebywanie w Warszawie w takich temperaturach może zmęczyć. My sobie zajęliśmy czas. Większą część dnia spędziliśmy przy fontannach na skwerku pod skrzydłami. Nawet sobie nie wyobrażacie, jaką dzieci miały frajdę. Mnóstwo szaleństwa, dobrej zabawy i to w całkiem nieźle sprzyjających warunkach. Letnia woda skutecznie nas ochłodziła i upał nie był nam straszny :) No, ale nadszedł właśnie dzień odpoczynku od ponad 30-stopniowych temperatur. Dzisiaj niby nie pada, ale chmury unoszące się nad Warszawą mogą być zdradliwe. Zdecydowaliśmy się więc na zorganizowanie rozrywki w domu. Jak myślicie, co jest najlepsze na nudę? Oczywiście puzzle :) My uwielbiamy. 




Skąd wzięły się puzzle?

Prekursorem puzzli był londyński grawer i kartograf. Poszukiwał łatwego sposobu na naukę geografii. Drukowane mapy naklejał na deski z mahoniu i rozcinał je wzdłuż granic państw. Takie metody stosowano później do nauki innych przedmiotów. Były wycinanki dla dzieci, ale również dla dorosłych – przedstawiające różne wydarzenia. Później zaczęło się cięcie obrazków na małe, wymyślne elementy. Taka forma układanek spopularyzowała się na początku XX wieku, kiedy to osobliwe, małe kształty zaczęto wycinać maszynowo.

Puzzle dziś

Dziś ta forma rozrywki nadal cieszy się ogromną popularnością. Puzzle układają starsi i młodsi. Co ciekawe, bawić się nimi może już niemowlak . Są specjalnie do tego przystosowane puzzle piankowe. O zaletach układania puzzli przez dzieci nie trzeba dużo mówić. Małe elementy poprawiają sprawność rączek, kształty kartoników uczą myślenia, a kolorowe obrazki rozwijają wyobraźnię maluchów.

Psychologowie twierdzą, że układanie puzzli zapobiega dysleksji. Puzzle z mapami państw pomagają dziecku zdobyć sporo wiedzy o świecie. Układanie jest dobrym przygotowaniem do szkoły. Zabawa z małymi, wycinanymi kartonikami uczy koncentracji, cierpliwości, spostrzegawczości i kreatywności. Warto więc przekonywać do nich dzieci już od najmłodszych lat.