piątek, 18 kwietnia 2014

Dziecięca fantazja na świątecznym stole

Fot. Flickr.com
Można malować pisanki, można też wyklejać świąteczne kartki z życzeniami. Wielkanoc to niezwykła okazja, by obudzić w dzieciach kreatywność i zaproponować im oryginalne aktywności plastyczne. Jak dodać koloru Świętom?

Święta Wielkanocne, z racji pory roku i ludowych tradycji związane są z odradzająca się przyrodą, bogatą kolorystyką oraz oryginalnymi zwyczajami. Wspólne przygotowywanie święconki, ozdabianie wielkanocnego stołu czy tworzenie kartek z życzeniami – każda z tych czynności może stać się inspirującym wyzwaniem, rozwijającym wyobraźnię i zdolności plastyczne dzieci.

Na stole zajączek w towarzystwie baranka


Do wykonania wielkanocnych dekoracji posłużą nam zarówno gotowe przybory plastyczne, jak i artykuły codziennego użytku. Bezpieczną i łatwą do wykonania ozdobą będą ciastolinowe kurczaczki, które przy pomocy drewnianych patyczków można umiejscowić w doniczkach lub w świątecznych stroikach – podpowiada Marzanna Raczkiewicz, ekspert firmy MERplus. - Prostym w przygotowaniu, a wymagającym jednocześnie inwencji twórczej zadaniem jest także stworzenie dekoracji z kolorowych serwetek. Przypominająca sztukę orgiami zabawa pozwoli dzieciom w szybki sposób wyczarować wielkanocnego zajączka, który przyozdobi wielkanocny stół – dodaje. Młodszym pociechom do gustu przypadnie natomiast tworzenie baranków przy pomocy… patyczków do lodów. Jak to zrobić? Drewniane szpatułki malujemy farbkami na różne kolory. Po wyschnięciu nakładamy odrobinę kleju i przytwierdzamy kłębki bawełnianej waty na środku patyczka. Następnie do górnej części mocujemy wycięte z papieru uszy oraz oczy. Gotowym barankiem można przyozdobić doniczki lub wazonik z kwiatami.

Po inspirację zajrzyjcie do kuchni


Inspiracji można szukać również we własnej kuchni – w szafce z artykułami spożywczymi. Suchy makaron, płatki owsiane czy ryż doskonale nadadzą się jako materiał na mozaikę. Po pomalowaniu farbami, drobinki mogą posłużyć zarówno do wykonania świątecznych stroików jak i do wyklejenia kartki z życzeniami lub udekorowania pisanek. Do ozdabiania jajek najlepiej sprawdzi się makaron w kształcie gwiazdek lub drobne kluski ryżowe. Ich nakładanie na posmarowaną płynnym klejem skorupkę, nie tylko pozwoli na stworzenie ciekawych ornamentów, ale również pomoże dziecku trenować cierpliwość i precyzję działania. Praca z małymi elementami rozwija bowiem zdolność koncentracji i poprawia koordynację ruchową. 


Fot. sxc.hu
Pretekstem do wspólnej wielkanocnej zabawy może stać się również pieczenie i gotowanie. Pojawiające się tradycyjnie na świątecznym stole mazurki dzięki dziecięcej fantazji mogą stać się prawdziwymi dziełami sztuki. Stół mogą upiększyć również pokolorowane naturalnie - łupkami z cebuli - bądź spożywczymi barwnikami jaja na twardo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz